iki nokta medya

Web Siteleriniz İçin SEO Optimizasyonu Kılavuzu

seo optimizasyonu nedir

Bir web siteniz yada bir blog sayfanız varsa SEO optimizasyonu terimi ile birçok kez karşılaşmışsınızdır.

Bu yazımızda aklınızdaki sorulara yanıt verecek kapsamlı bir kılavuz hazırladık. Buradaki işlemleri ister yeni isterseniz eski web siteleriniz üzerinde uygulayarak SEO optimizasyonu sağlayabilirsiniz. Kılavuzumuz başlangıç seviyesinde var olan web siteleriniz için adım adım neler yapmalısınız bunları içermektedir.

İnternetin ilk kurulduğu yıllardan ilk web sitesi yayına alındığı zamana kadar insanların arama motoru diye tabir ettiğimiz hizmetlere ihtiyacı yoktu. Günümüzde 2 milyar kadar web sitesi olduğu düşünülürse arama motorlarına olan ihtiyaç önem kazanır.

Arama motoru ihtiyacı ve kullanımı arttıkça beraberinde bazı kurallar getirdi. Bu kuralların tamamına verilen isim SEO, Türkçe terimi ile arama motoru optimizasyonu olarak belirlendi. Bu kuralların amacı SEO optimizasyonu ile doğru içeriklerin arama yapan kişilere ulaştırılmasıydı.

Bu SEO Optimizasyonu Kılavuzu Kimler İçin

İnternet üzerinde sahibi olduğunuz bir web sitesi varsa. Bu içeriklerinizi arama sonuçları için düzenliyor ve tanıtıyorsanız. E-ticaret ile uğraşıyor içeriklerinizden para kazanıyorsanız bu kılavuz size göre. Yeni açılan işletmenizi internet ortamında büyütmek, SEO için bir yerden başlamak, kendi SEO işlerinizi yapmak için bu kılavuz ile başlayabilirsiniz.

SEO ve SEO Optimizasyonu Nedir?

SEO, kısaca “arama motoru optimizasyonu” demektir. Arama motoru optimizasyonu, İngilizce karşılığı olan “Search Engine Optimization” teriminin kısaltılarak yazılmasıyla oluşur.

SEO internette web sitelerinin arama sonuçlarında gözükmesini sağlayan bir bilimdir. Var olan web sitenizi bu bilimin kurallara göre optimize edersiniz. Bu arama sonuçlarına göre sitenizi optimize etme işlemlerine SEO optimizasyonu denir. SEO optimizasyonu sizi arama sonuçlarında öne çıkartır ve birbirini takip eden birkaç işlemden oluşur. Bu işlemlere bir göz atalım.

1-Anahtar Kelime Önemi ve Anahtar Kelime Tespit Etmek

Anahtar kelime (Keywords) arama motoru üzerinden arama yapıldığında web sitenizi kısaca anlatan terimlerdir. Bu sebeple anahtar kelime seçimi iyi bir başlangıç için önemlidir. Anahtar kelimelerinizi tespit ederken arama motorlarında nasıl arandığınızı hayal etmelisiniz. Seçeceğiniz anahtar kelime web sitenize uygun olmalı. Uygun olmayan bir anahtar kelime sıralamanızı olumsuz etkileyecektir.

SEO işlemlerine başlamadan anahtar kelimelerinizi tespit etmelisiniz. Bunun için pek çok ücretli ve ücretsiz araç mevcut. Ücretsiz Google anahtar kelime planlayıcı ile web siteniz için anahtar kelime belirleyebilirsiniz. Bunun için bir Google hesabınız olmalı. Bu ve bunun gibi pek çok SEO aracına ulaşabilmek için mutlaka bir Google hesabı açın.

2-Arama Motorları için Tanıtım Metinleri Oluşturun

Anahtar kelimelerinizi tespit ettiniz ama işiniz bitmedi. Daha yolun başındasınız. Elinizdeki anahtar kelimeyi düşünerek sitenize uygun bir başlık ve sitenizi kısaca tanıtan bir açıklama düzenlemelisiniz. Bu sandığınız kadar kolay olmayabilir. Düzenlediğiniz bu içerikler anahtar kelimelerinizi içermeli ve aynı zamanda anlamlı olmalıdır.

Bu tür içerikler “Meta Tag” olarak adlandırılır. Ziyaretçiler için kısmen görünür fakat arama motorları için sitenizi tanımlayan içeriklerdir. Sitenizi ziyarete gelen arama motoru botları bu içerikler ile sitenizi indeksler. Dizinlerine kaydederler.

Daha iyi anlaşılabilmesi için aşağıda sizler için bir örnek paylaşıyorum. Örneğimizde anahtar kelimemiz “oyun bilgisayarı” olsun. Oluşturduğumuz meta etiketleri aşağıdaki gibi görünecektir.

meta tag

Bu işlemleri yaparak seo optimizasyonu için ilk adımı attınız. Bundan sonra yapmanız gereken ilk işlem Google üzerinde yer alıyor musunuz bunu kontrol etmek.

3-Google Üzerindeki Varlığınızı Kontrol Edin

Tüm bu işlemlerin aksine bunu yapmak oldukça kolaydır. Google üzerindeki indekslenmiş içerikleri görmek için yapılması gereken tek şey arama motoruna girmek. Daha sonra “site:www.siteadresiniz.com” şeklinde bir arama yapmaktır. Bu tarz bir arama sadece web sitenize ait içeriklerin indekslenmesini sağlayacaktır.

Arama sonucunda hiçbir içerik görünmüyorsa muhtemel sebepler aşağıdaki gibidir.

1-Siteniz yeni ve henüz Goggle tarafından indekslenmedi.
2-Siteniz taranırken bir hata oluştu.
3-Tasarım yada içerikler indekslenmesini zorlaştırıyor.
4-Google tarafından taranmasını engelleyen kodlar mevcut.

Sebep ne olursa olsun mutlaka tespit edilmelidir. Aksi taktirde erken dönemde tespit edilememiş bir sorun ileride mutlaka sorun çıkaracaktır.

4-Sitenizi Google Üzerine Taşıyın

Bu işlem için “Google Search Console” mükemmel bir araçtır. Sitelere bu uygulama yardımıyla Google botlarını gönderebilirsiniz. Böylece indekslenmeleri daha hızlı olur. Tabi Search Console sadece bunun için kullanılmaz. Bu işlemin yanında kullanıcıları için web site istatistiklerini ve bazı yararlı uygulamaları tutar. Bu istatistikler yardımıyla web siteniz hakkında daha fazla bilgi edinirsiniz.

Site İçi ve Site Dışı SEO Optimizasyonu

Web sitelerini SEO için optimize ederken iki farklı alanda işlem yaparsınız. Site içi (On Page) ve site dışı (Off Page). Site içi yapılan tüm işlemler adında da anlaşılacağı gibi web sitesinde yapılan değişikliklerdir. Bu optimizasyonlar tamamıyla web sitenizde yapılır ve başlangıç için önemlidir. Web sitenizin haricinde yapılan diğer işlemler site dışı optimizasyonları içerir.

1- Site İçi SEO Optimizasyonu

on page seo

Web siteleri bir çok sayfa, başlık, resim, yazı ve içerikten oluşur. Tüm bunları çok iyi optimize etmelisiniz. Site içi SEO optimizasyonu yaparken ziyaretçilerinizi baz alarak, arama motorlarının hoşuna gidecek şekilde düzenlemeler yapmalısınız. Kısaca anlatmak gerekirse;

1-Her sayfa için benzersiz ve doğru sayfa başlıkları kullanın.

Sayfa başlıkları web sitenizin <title></title> etiketleri arasında kalan kısımlardır. Bunları düzenlerken her sayfa için eşsiz olacak şekilde düzenlemelisiniz. Ayrıca içerik ile alakalı olmalıdır.

2-Sayfalarınız için meta tanım etiketleri kullanın.

Meta etiketleri ile ilgili yukarıda bilgi verdim. Bu konuyu daha geniş araştırabilirsiniz. Sayfa içeriklerinizi arama motorlarına tanıtmak için önemlidir.

3-Önemli metinler ve başlıklar için (H1-H6) etiketlerini kullanın.

Yazılarınızda başlık kullanırken (H1-H6) etiket kullanımı önemlidir. Bu içeriğinizdeki önemli konuları belirtmek ve hiyerarşi düzenini daha iyi oluşturmanızı sağlar.

4-Site içi gezinmeyi kolaylaştırın.

Bu optimizasyon hem ziyaretçi hem de arama motoru için önemlidir. Sayfalar arasında kolay erişim ve düzgün bir hiyerarşi sağlayın. Bunun için ana sayfanızı baz alırsanız zorluk çekmezsiniz.

5-Sitenize sitemap.xml ve robot.txt dosyaları yerleştirin.

Yapılacak bu SEO optimizasyonu tamamen arama motorları içindir. Sitenizi ziyarete gelen arama motorları bu dosyaları inceleyerek hangi sayfaları ziyaret etmeli, hangilerini yayınlamalı karar verir. Daha öncesinde bu dosyaları uygun şekilde yapılandırmalısınız.

6-İçerik ile alakalı SEO optimizasyonu yapılmış yazılar ekleyin.

Sayfalarınızda ilgili alanınız neyse bu konuda yazılar paylaşın. Bu yazılarda SEO kurallarını düşünerek güncel içerik paylaşın.

7-URL yapınızı iyileştirin.

Uzun URL yapısı arama motorları tarafından sevilmez. Sayfanızdaki URL yapılarını buna göre optimize edin.

8-Kullandığınız resimleri optimize edin

Sitenizde kullandığınız resimler site hızınızı etkileyen faktörlerin başındadır. Ayrıca kötü kullanılan görseller piksel tasarım kurallarına uygun değildir. Sitenizdeki resimleri boyut, alt etiketi ve piksel uygunluğunu göz önüne alarak düzenlemelisiniz.

9-Sitenizi mobil uyumlu hale getirin.

Gelişen teknoloji ile birlikte mobil uyumluluk bir SEO kriteri haline geldi. Ayrıca son araştırmalar günlük internet kullanımının %70 kadarı mobil cihazlar üzerinden yapıldığını gösteriyor. Bu pazarda yerinizi almak için mobil uyumlu bir web sitesi önemli.

10-Site hızınızı optimize edin.

Bunun için önce site hızınızı ölçmelisiniz. Bunun için pek çok uygulama mevcut. Önerebileceğimiz ücretsiz uygulama PageSpeed İnsight. Bu uygulama yardımıyla pek çok veriye ulaşabilir ve SEO optimizasyonu için fikir alabilirsiniz.

2-Site Dışı SEO Optimizasyonu

off page seo

Buradaki işlemler artık web sitenizden bağımsız yaptığınız işlemlerdir. Site dışı SEO optimizasyonu için ücretli olan kısımları da mevcut. Burada bahsedeceğimiz ücretsiz olanları olacaktır.

1-Sosyal medya üzerinden paylaşımlar yapın.

Her ne kadar web sitesi üzerinden iş yapsanız da sosyal medyanın gücünü hafife almayın. Web siteniz için sosyal medya hesapları oluşturun ve bunlar üzerinden dikkat çekici içerikler paylaşın.

2-İçeriklerinizle ilgili video paylaşımları yapın.

İyi geri dönüşler için görsel sitelerde de yer almanız önemli. Bunun için Youtube en etkili olanlarından biridir. İçeriğiniz ile alakalı video paylaşımları size iyi geri dönüşler sağlayacaktır.

3-Tanıtım yazıları paylaşın.

İnternetteki varlığınızı paylaşabileceğiniz her yerde tanıtım yazısı oluşturabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan bir bilgisayar, internet ve Google arama motoru.

SEO Optimizasyonu Avantajları

Günümüzde arama motorları bilgi almak için en yaygın kullanılan araçlardır. Kullanıcılarına güvenlik, hız ve kolaylık sağlamışlardır. Bu sebeple hemen hemen her konuda ilk başvurulan kaynaklar olmuşlardır.

SEO optimizasyonu ilgili arama yapıldığında marka görünürlüğünü ve potansiyel müşterilere ulaşmak için kritik bir rol üstlenmektedir. İyi yapılmış SEO optimizasyonu arama motorlarında üst sıralarda yer almanıza ve pazarlama stratejinize doğrudan etki eder. Ayrıca SEO ölçümlenebilir bir strateji olduğu için maliyetlerinizi kontrol etmenizi sağlar.

Odak anahtar kelimeler ile yapıldığında ise SEO size tıklama başına ödeme alan reklam uygulamalarından daha iyi sonuçlar verir.

SEO Optimizasyonu İçin Karşılaşılan Zorluklar

SEO uzun bir iştir ve devamlılık ister. Sürekli olarak iyileştirme, rakip analizi ve güncelleme yapmanız gereken dinamik bir süreçtir. Üstelik arama motorları algoritmalarını sürekli değiştirir ve ve gizli tutar. Sınırlı kaynaklara sahip bir kişi yada işletme için uzun zaman alan ve pahalı bir süreçtir.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda ister istemez bazı web siteleri etik olmayan bir takım yöntemlere başvurur. Bu sıralamalarını yükseltir fakat uzun vadede sıkıntı yaşamalarına sebebiyet verebilir.

Sonuç Olarak

SEO optimizasyonu için anlatılanlar kesinlikle bunlarla sınırlı değildir. Bu konuda biraz daha içerik ihtiyacınız olursa buradan ulaşabilirsiniz. SEO için SEO Gerekli mi? Ne Kadar İhtiyacınız Var? yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

Web siteniz için yapacağınız tüm bu düzenlemeler kendi içinde ikiye ayrılır.

 • Site içi SEO optimizasyonu
 • Site dışı SEO optimizasyonu

Burada anlattığımız tüm SEO kuralları etik olan kurallardır. Etik olmayan kurallar kullanarak kısa süreli yükselme sağlayabilirsiniz. Sonrasında elde edeceğiniz tek şey tüm bu arama sonuçlarından kaldırılmak olacaktır. Bu konuya dikkat etmelisiniz.

SEO tek seferlik yapılan bir işlem değildir. Devamlılık ister. Belki de en zor kısmı buradan gelmektedir. Yaptığınız işlemleri takip etmeli ve sürekli adapte olmalısınız.

SEO optimizasyonu yaparken kısa sürede sonuç beklemeyin. Elde edemesiniz. Stratejik olmalısınız. Stratejik olmak her adımınızı planlamadan geçer. İlk adımınızı tamamlamadan ikinciye geçmeyin.

Burada anlatılanlar dışında doğru olması kaydıyla farklı yollar öğrenin. Araştırmacı olun. Arama motorları algoritmalarını devamlı güncellemektedir.

İki Nokta Medya

İki Nokta Medya

Web tasarımı ve SEO konularında uzun araştırmalar yapmış. Web tasarımını kendine hobi edinmiş biriyim. İnsan sevdiği yolda ilerlemeli ve sevdiği işi yapmalı düşüncesiyle ihtiyacı olanlara hizmet vermekteyim.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Başlıkları

Güvenlik Politikası

ikinoktamedya.com (İki Nokta Medya) da verilen tüm servisler ve hizmetler tarafımızdan işletilir. Bu metinde, ikinoktamedya.com Gizlilik ve Güvenlik, bilgi güvenliği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz. Mevcut aboneliğinizin veya üyelik dışı sayfanızın web sitesini herhangi bir kişisel bilgi olmadan ziyaret edebilir, hizmetler ve ürünler hakkında bilgi alabilirsiniz. İki Nokta Medya, çeşitli amaçlarla kişisel veriler toplayabilir. Aşağıda, toplanan kişisel verilerin nasıl ve ne şekilde toplandığı, bu verilerin nasıl ve ne şekilde korunduğu belirtilmiştir.

 • Bilgisayarınızla ilgili donanım veya yazılım özellikleri İki Nokta Medya tarafından toplanabilir. Bunlar IP Adresleri, Lokasyon, Tarayıcı Türü, Etki Alanı Adları, Web Siteleri ve başvuru sitelerine erişim süreleri gibi değerleri içerebilir.
 • Üyelik üzerindeki çeşitli form ve anketlerin doldurulması suretiyle üyelerin kendileriyle ilgili bir takım kişisel bilgileri kendi rızaları doğrultusunda (isim-soyisim, firma bilgileri, telefon, adres veya e-posta adresleri gibi) İki Nokta Medya tarafından işin doğası gereği toplanmaktadır.
 • İki Nokta Medya bazı dönemlerde müşterilerine ve üyelerine kampanya bilgileri, yeni servisler hakkında bilgiler, promosyon teklifleri gönderebilir. Üyelerimiz bu gibi bilgileri alıp almama konusunda her türlü seçimi üye olurken yapabilir, sonrasında üye girişi yaptıktan sonra hesap bilgileri bölümünden bu seçimi değiştirilebilir ya da kendisine gelen bilgilendirme iletisindeki linkle bildirim yapabilir.
 • İki Nokta Medya üzerinden veya e-posta ile gerçekleştirilen onay sürecinde, üyelerimiz tarafından elektronik ortamdan iletilen kişisel bilgiler, üyelerimiz ile yaptığımız Üyelik Sözleşmesi ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında üçüncü kişilere açıklanmayacaktır.

 

ÜÇÜNCÜ TARAF WEB SİTELERİ VE UYGULAMALAR

İki Nokta Medya, web sitesi dâhilinde başka sitelere link verebilir. İki Nokta Medya, bu linkler vasıtasıyla erişilen sitelerin gizlilik uygulamaları ve içeriklerine yönelik herhangi bir sorumluluk taşımamaktadır. İki Nokta Medya’ya ait sitede yayınlanan reklamlar, reklamcılık yapan iş ortaklarımız aracılığı ile kullanıcılarımıza dağıtılır. İş bu sözleşmedeki Gizlilik Politikası Prensipleri, sadece İki Nokta Medya’nın kullanımına ilişkindir, üçüncü taraf web sitelerini kapsamaz.

İSTİSNAİ HALLER

Aşağıda belirtilen sınırlı hallerde İki Nokta Medya, iş bu ‘Gizlilik Politikası’ hükümleri dışında kullanıcılara ait bilgileri üçüncü kişilere açıklayabilir. Bu durumlar sınırlı sayıda olmak üzere;

 • Kanun, Kanun Hükmünde Kararname, Yönetmelik v.b. yetkili hukuki otorite tarafından çıkarılan ve yürürlükte olan hukuk kurallarının getirdiği zorunluluklara uymak;
 • İki Nokta Medya’nın kullanıcılarla akdettiği ‘Üyelik Sözleşmesi’nin ve diğer sözleşmelerin gereklerini yerine getirmek ve bunları uygulamaya koymak amacıyla;
 • Yetkili idari ve adli otorite tarafından usulüne göre yürütülen bir araştırma veya soruşturmanın yürütümü amacıyla kullanıcılarla ilgili bilgi talep edilmesi;
 • Kullanıcıların hakları veya güvenliklerini korumak için bilgi vermenin gerekli olduğu hallerdir.

 

E-POSTA GÜVENLİĞİ

İki Nokta Medya Müşteri Hizmetleri’ne, herhangi bir siparişinizle ilgili olarak göndereceğiniz e-postalarda, asla kredi kartı numaranızı veya şifrelerinizi yazmayınız. E-postalarda yer alan bilgiler üçüncü şahıslar tarafından görülebilir. Firmamız e-postalarınızdan aktarılan bilgilerin güvenliğini hiçbir koşulda garanti edemez.

TARAYICI ÇEREZLERİ

İki Nokta Medya’yı ziyaret eden kullanıcılar ve kullanıcıların web sitesini kullanımı hakkındaki bilgileri teknik bir iletişim dosyası (Çerez-Cookie) kullanarak elde edebilir. Bahsi geçen teknik iletişim dosyaları, ana bellekte saklanmak üzere bir internet sitesinin kullanıcının tarayıcısına (browser) gönderdiği küçük metin dosyalarıdır. Teknik iletişim dosyası site hakkında durum ve tercihleri saklayarak İnternet’in kullanımını kolaylaştırır.

Teknik iletişim dosyası, siteyi kaç kişinin ziyaret ettiğini, bir kişinin siteyi hangi amaçla, kaç kez ziyaret ettiğini ve ne kadar sitede kaldıkları hakkında istatistiksel bilgileri elde etmeye ve kullanıcılar için özel tasarlanmış kullanıcı sayfalarından dinamik olarak reklam ve içerik üretilmesine yardımcı olur. Teknik iletişim dosyası, ana bellekte veya e-postanızdan veri veya başkaca herhangi bir kişisel bilgi almak için tasarlanmamıştır. Tarayıcıların pek çoğu başta teknik iletişim dosyasını kabul eder biçimde tasarlanmıştır ancak kullanıcılar dilerse teknik iletişim dosyasının gelmemesi veya teknik iletişim dosyasının gönderildiğinde uyarı verilmesini sağlayacak biçimde ayarları değiştirebilirler.

İki Nokta Medya, iş bu ‘Gizlilik Politikası’ hükümlerini dilediği zaman sitede yayınlamak veya kullanıcılara elektronik posta göndermek veya sitesinde yayınlamak suretiyle değiştirebilir. Gizlilik Politikası hükümleri değiştiği takdirde, yayınlandığı tarihte yürürlük kazanır.

Gizlilik politikamız ile ilgili her türlü soru ve önerileriniz için info@ikinoktamedya.com adresine e-mail gönderebilirsiniz.

Çerez Politikası

İki Nokta Medya size daha tercihe dayalı ve akıllı seçenekler sunmak için çerezlerden yararlanmaktadır. Çerez kullanmaksızın web sayfamızın tüm işlevlerini etkin tutmamız ve sizin bunlardan yararlanmanız mümkün olmamaktadır. Çerez politikamızı kabul ederek aşağıdaki tüm hususları da kabul etmiş sayılırsınız.

Çerez Nedir?

Bir web sayfasının ziyareti sırasında web sayfalarının (web server) tarayıcılar aracılığıyla bilgisayarınız ya da mobil cihazınıza (akıllı telefon veya tablet gibi) kaydettiği küçük metin dosyaları ya da bilgilere çerez denilmektedir.

Neden Çerezleri Kullanırız?

Çerezlerin kullanılmasının başlıca sebepleri aşağıdaki gibidir;

 • Web sayfasının düzgün bir şekilde çalışması,
 • Web sayfasına bir sonraki girişin daha hızlı ve kolay olması,
 • Kullanıcıların bazı özelliklere erişiminin kolaylaştırılması,
 • İlgiye dayalı reklam sunulması,
 • İstenilmesi halinde parolanızın kaydedilmesiyle erişim kolaylığı sağlanması
 • Web sayfası açısından analitik verilerin elde edilmesi.

 

Gibi sebeplerle çerezleri kullanmaktayız. Özellikle kullanıcıların web sayfalarına ne sıklıkla, ne süre boyunca ve hangi sayfalara girildiği bilgisinin elde edilmesi web sayfasının sahipleri için önem arz ettiği kadar stratejik planlamamız açısından da yönlendirici olmaktadır.

Çerezler Nasıl Çalışır?

Kullanıcı bir web sayfasına girdiğinde serverda sitenin görüntülenmesini talep etmiş olur ( HTTP request), bu talebine karşılık olarak da server siteyi kullanıcıya gönderir (HTTP response). Talep ve talebe cevap olarak web sayfasının görüntülenmesi aşamasından itibaren çerezlerle siteyi kullanmamız mümkün olur.

Kullandığımız Çerez Türleri Nelerdir?

Aşağıdaki tablodan da anlaşılacağı üzere pek çok çerez türünü kullanıcılarımıza daha iyi bir deneyim yaşatmak amacıyla kullanmaktayız. Bu çerez türlerin kullanırken de birçok çevrim içi araçtan faydalanmaktayız.

Çerez Türü

Çerez İşlevi

Çerez Açıklaması

Zorunlu

Bu çerezler İki Nokta Medya sitesinin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için gereklidir, sitemizde gezinmenizi ve site özelliklerinden faydalanmanızı sağlarlar. Aynı oturum içerisinde bir sayfaya geri dönüldüğünde önceki eylemleri hatırlama (ör. metin girişi) buna örnek verilebilir.

Bu çerezler kimliğinizi tanımlamaz. Eğer bu çerezleri kabul etmezseniz, web sitesindeki veya sitenin bazı bölümlerindeki performans etkilenebilir.

Performans

Bu çerezler ziyaret edilen alanlar, sitede geçirilen zaman ve karşılaşılan hata mesajları gibi sorunlar hakkında bilgiler sağlayarak ziyaretçilerin web sitemizle nasıl bir etkileşime girdiğini anlamamıza yardımcı olur. Bu da web sitemizin performansını iyileştirebilmemizi sağlar.

Bu çerezler kimliğinizi tanımlamaz. Tüm veriler isimsiz bir şekilde alınır ve bir araya getirilir.

İşlevsellik

Bu çerezler, daha kişiselleştirilmiş bir çevrimiçi deneyim için, web sitelerimizin tercihlerinizi (ör. kullanıcı adınız, bulunduğunuz bölge veya kullandığınız dil) hatırlamasını sağlar. Çerezler aynı zamanda ziyaretçilerin video izleyebilmelerini, oyun oynayabilmelerini ve bloglar, sohbet odaları ve forumlar gibi sosyal araçları kullanabilmelerini sağlar.

Bu çerezlerin topladığı bilgiler, kullanıcı adınız veya profil resminiz gibi kimliğinizi tanımlayabilecek gizli verileri içerebilir. Hangi verileri topladığımız, bu verilerle ne yaptığımız ve bu verileri kimlerle paylaştığımız konusunda her zaman şeffaf olmalıyız. Eğer bu çerezlerleri kabul etmezseniz, web sitesinin performans ve işlevselliği etkilenebilir ve web sitesindeki bazı içeriklere erişim sağlanamayabilir.

Reklam

Bu çerezler size ve ilgi alanlarınıza yakın olan içerikleri sunmak amacıyla kullanılır. Hedefli reklamlar sunmak veya bir reklamın size görüntülenme sayısını kısıtlamak amacıyla kullanılabilir. Bu çerezleri, ziyaret ettiğiniz web sitelerini hatırlamak amacıyla kullanabilir ve bu bilgileri reklam verenler ve kendi firmalarımız dahil olmak üzere üçüncü partilerle paylaşabiliriz.

Bu çerezler birçok türü, tüketicileri IP adresleri ile takip ederek kimlik tanımlayıcı bilgiler toplayabilir.

Çerez Politikası Hakkında Neleri Bilmelisiniz?

İki Nokta Medya olarak bu çerez politikasında dilediğimiz zaman değişiklik yapabiliriz. Çerez politikasında somut değişiklikler yaptığımız takdirde, güncellenmiş Çerez Politikasının yayınlanmasından sonra sitemize yaptığınız ilk ziyaretinizde size haber veririz.

Aydınlatma Metni

www.ikinoktamedya.com (Bundan böyle “Web Sitesi” olarak anılacaktır) olarak, 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun (“Kanun”) 10. maddesi uyarınca hazırladığımız ve Web Sitesi’nin kişisel veri işleme faaliyetleri hakkında bilgi içeren aydınlatma metnini kamuoyunun ve ilgili kişilerin bilgilerine sunarız;

MADDE 1: VERİ SORUMLUSU
Kişisel verileriniz, veri sorumlusu sıfatıyla Web Sitesi tarafından aşağıda açıklanan kapsamda işlenebilecektir. Veri sorumlusu kavramından anlaşılması gereken; kişisel verilerin işleme amaçlarını ve vasıtalarını belirleyen, veri kayıt sisteminin kurulmasında ve yönetilmesinden sorumlu gerçek veya tüzel kişidir.

Veri sorumlusuyla irtibata geçmek için aşağıdaki kanalları kullanabilirsiniz:

E-posta            : muratmuratoglu@gmail.com

İnternet sitesi   : www.ikinoktamedya.com

MADDE 2: KİŞİSEL VERİLERİ İŞLEME AMACI
Kişisel veriler tarafımızca aşağıdaki amaçlarla işlenmektedir:

 • İnsan kaynakları süreçlerini yürütmek.
 • Kurumsal iletişimi sağlamak.
 • Web Sitesi güvenliğini sağlamak.
 • İstatistiksel çalışmalar yapabilmek.
 • İmzalanan sözleşmeler ve protokoller neticesinde iş ve işlemleri ifa edebilmek.
 • Yasal düzenlemelerin gerektirdiği veya zorunlu kıldığı şekilde, hukuki yükümlülüklerin yerine getirilmesini sağlamak.
 • Web Sitesi ile iş ilişkisinde bulunan gerçek / tüzel kişilerle irtibat sağlamak
  Yasal raporlamalar yapmak.
 • İleride doğabilecek hukuki uyuşmazlıklarda delil olarak ispat yükümlülüğünü yerine getirmek.

 

MADDE 3: KİŞİSEL VERİLERİN AKTARILABİLECEĞİ TARAFLAR VE AKTARMA AMACI
Müşterilere ilişkin kişisel veriler, Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları ve amaçları çerçevesinde, Web Sitesi tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin ilgili kişilerin beğeni, kullanım alışkanlıkları ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilerek ilgili kişilere önerilmesi ve tanıtılması için gerekli olan aktivitelerin planlanması ve icrası, Web Sitesi tarafından sunulan ürün ve hizmetlerden ilgili kişileri faydalandırmak için gerekli çalışmaların iş birimleri tarafından yapılması ve ilgili iş süreçlerinin yürütülmesi, Web Sitesi tarafından yürütülen ticari faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için ilgili iş birimleri tarafından gerekli çalışmaların yapılması ve buna bağlı iş süreçlerinin yürütülmesi, Web Sitesi’nin ticari ve/veya iş stratejilerinin planlanması ve icrası ve Web Sitesi’nin ve Web Sitesiyle iş ilişkisi içerisinde olan ilgili kişilerin hukuki, teknik ve ticari-iş güvenliğinin temini amaçları dahilinde Web Sitesinin iş ortakları ve tedarikçileri ile hukuken yetkili kurum ve kuruluşlar ile hukuken yetkili özel hukuk tüzel kişileriyle paylaşılabilecektir.

MADDE 4: KİŞİSEL VERİ TOPLAMA YÖNTEMLERİ VE HUKUKİ SEBEPLERİ
Kişisel veriler; internet sitesi, mobil uygulama ve sosyal mecralardaki bilgi ve talep formları, akıllı telefonlara indirilen aplikasyonlar gibi elektronik ortamlar aracılığıyla yahut fiziki ortamlarda toplanmaktadır. Kişisel verilerin toplanması ve işlenmesine dair hukuki sebepler aşağıdadır:

 • Kişisel verilerin sözleşmelerin kurulması ve ifası ile doğrudan doğruya ilgili olması nedeniyle saklanması.
 • Kişisel verilerin bir hakkın tesisi, kullanılması veya korunması amacıyla saklanması.
 • Kişisel verilerin kişilerin temel hak ve özgürlüklerine zarar vermemek kaydıyla Web Sitesinin meşru menfaatleri için saklanmasının zorunlu olması.
 • Kişisel verilerin Web Sitesinin herhangi bir hukuki yükümlülüğünü yerine getirmesi amacıyla saklanması.
 • Mevzuatta kişisel verilerin saklanmasının açıkça öngörülmesi.
 • Veri sahiplerinin açık rızasının alınmasını gerektiren saklama faaliyetleri açısından veri sahiplerinin açık rızasının bulunması.

 

MADDE 5: İLGİLİ KİŞİNİN HAKLARI
Kişisel verisi işlenen gerçek kişi, ilgili kişi olarak tanımlanır ve Web Sitesi’ne başvurarak kendisiyle ilgili aşağıdaki haklara sahiptir:

 • Kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme.
 • Kişisel verileri işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme.
 • Kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme.
 • Yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme.
 • Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması halinde bunların düzeltilmesini isteme.
 • Kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme.
 • (e) ve (f) bentleri uyarınca yapılan işlemlerin, kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme.
 • İşlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme.
 • Kişisel verilerin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğraması halinde zararın giderilmesini talep etme.

 

Saygılarımızla;
İki Nokta Medya web sitesi.