iki nokta medya

Son 3 Yılın Web Tasarım Trendleri

web tasarım trendleri

Web tasarımı artık kendi içinde büyük bir derya bu yüzden web tasarım trendleri sürekli değişmekte ve güncellenmektedir.

Sizlere kendi kullandığım ve hoşuma giden son 3 yılda uygulanmış web tasarım trendleri paylaşmaya çalışacağım. Bence bu konulara ilgi duyan herkesin mutlaka en azından başlıklara göz atması gerektiğini düşünüyorum.  Bu trendlerin arasında mutlaka uygulamak isteyeceğiniz seçenekler olacaktır.

Web’de tek kural var: Basitlik. – Jeffry Veen (Hotwired Arabirim Yönetmeni)

Yazımın başında da belirttiğim gibi web tasarımı başlı başına bir derya ve bunun içerisine girdiğinizde öğrenmeniz gereken pek çok konu mevcut. Sizin için hazırladığım diğer yazıma göz atabilirsiniz.

Tasarımdan Önce İncelemeniz Gereken Web Tasarım Trendleri

1-Sayfa Hızı Optimizasyonu ve Sayfa Hızını Etkilemeyecek Tasarımlar

sayfa hızı optimizasyonu

Son zamanların web tasarım trendleri arasında en önemlisi diyebilirim. İnternet ortamında hız neredeyse her şeydir. Yavaş yüklenen web siteniz varsa mutlaka hızlandırmanın yolunu bulmalısınız. Zira ziyaretçilerden hiçbiri uzun yüklenen web sayfalarını beklemez. Tasarımlarınızı basit tutun web sitenize gelen ziyaretçiler tasarımı için değil içeriği için orada bulunmaktadır.

2-Responsive (Mobil Uyumlu) Tasarımlar

responsive mobil duyarlı

Günümüzde mobil kullanım odlukça arttı. İnsanlar artık belli bir konuya ulaşmak için elinin altındaki mevcut ve hızlı imkanlara yöneldi. Bu da tabi ki mobil kullanım ile hem kolay hem hızlı bir hal aldı. Artık bu gelişmeye herkes gibi belki de en hızlı google arama motoru ulaştı. Örneğin bu konuda şöyle bir makale mevcut “Kullanıcıların gözünden: Mobil kullanıcı deneyiminizi iyileştirmeye nasıl başlayabilirsiniz?”  mutlaka inceleyin. Dikkat edecek olursanız tam da bu sebepten mobil uyumlu (responsive) web siteniz yoksa oluşan tüm bu potansiyelden payınızı alamadınız demektir.

3-Beyaz Alan Kullanımı

beyaz alan

Sanırım bu trend bana göre en ilginç olan trendlerden biri. Tabi çok özenli ve dikkatli kullanılması gerekiyor. Tasarımda aşırıya kaçacak bir beyaz alan ziyaretçiye boşluk hissi verebilir. Bu da sayfanızın ziyaretçilerini olumsuz etkileyecektir.

4-3D ve Animasyon kullanımı

3D animasyon

Web sitenize dinamiklik katacak ve ziyaretçilerinizin ister istemez biraz daha uzun kalmasını sağlayacak bir trend. Tavsiyem aşırı ve dikkatsizce kullanımından kaçınmanız yönünde olacaktır. Ziyaretçilerinizin bağlanma hızını düşürebilir.

5-Gerçek Yer ve Gerçek Kişilere Ait Görseller

personel

Tasarımlarınızda kullanacağınız gerçek ve size ait görseller ziyaretçiler ile aranızda güçlü bağ oluşturmanıza sebep olur. Ayrıca bu görseller sizi daha güvenilir gösterecektir.

6-Tasarrufu Arttıran Koyu ve Karakteristik Temalar

koyu tema

İster inanın ister inanmayın ama koyu renk bir tasarım hem daha az göz yorar hem de şarj gerektiren telefon ve tablet için daha tasarruflu bir kullanım sağlar. Bu trendler arasına yeni girmiş bir trend diyebilirim. Ha bir de bu koyu renk tasarım göze hoş geliyorsa ziyaretçileriniz bundan fazlasıyla memnun kalacaktır.

7-Parallax Efekt Kullanımı

parallax efekt

Bu tür efektler kullanım olarak hem basit hem de web sayfanızı ziyaret edenler için göze verdiği 3 boyutlu algı ile eşsizdir diyebilirim. Bu web tasarım trendini web sitenizde mutlaka kullanmanızı öneririm.

8-Giriş Arka Plan Kısmında Kullanılan Videolar

Ziyaret ettiğiniz web sayfalarının giriş ekranında kullanılan videolar sitenize görsel anlamda büyük katkı sağlar. Etkili web tasarım trendleri arasındadır diyebilirim. Burada dikkat edilmesi gereken bu videoların çok iyi kurgulanması ve tabi web site hızınızı olumsuz etkilememesidir.

9-Dinamik ve Duyarlı Görsel Tasarımlar

dinamik tasarım web tasarım trendleri

Sayfalarınıza hareket katacak tasarımlar ziyaretçilerinizin dikkatini çekecek ve merak uyandıracaktır. Tabi bu tasarımlarda aşırıya kaçmak hem gözü yormak hem de sayfa yüklenmesini yavaşlatmak anlamına gelmektedir. Bu sebeple dikkatli kullanılması gerektiğini düşünüyorum.

10-Temiz ve Minimalist Tasarımlar

minimal tasarım web tasarım trendleri

En sevdiğim web tasarım trendleri arasında diyebilirim. Temiz bir kod yapısına sahip tasarımlar arama motorlarının gözünde, minimalist bir tasarıma sahip tasarımlar ziyaretçilerin gözünde iyi görünecektir. Her ikisine de sahip bir tasarım SEO için çok değerlidir.

Tasarımlarınızda ön planda olmak, dikkat çekmek ve ilgi görmek için bu anlattıklarım ve daha fazlası olmak üzere bir çok yeni teknolojiyi ve trendi takip etmelisiniz..

Web tasarımının sadece HTML ile yapıldığı zamanlar oldukça kolaydı. Web tasarımı için yapılan her yeni teknoloji beraberinde bir kolaylık ve ek sorumluluk getirdi sonuç olarak günümüzdeki haline dönüştü.

İki Nokta Medya

İki Nokta Medya

Web tasarımı ve SEO konularında uzun araştırmalar yapmış. Web tasarımını kendine hobi edinmiş biriyim. İnsan sevdiği yolda ilerlemeli ve sevdiği işi yapmalı düşüncesiyle ihtiyacı olanlara hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Başlıkları