iki nokta medya

Site Dışı SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

site dışı seo

Mevcut web siteleri için site dışı SEO çalışması web görünürlüğü için oldukça önemlidir.

SEO bilindiği gibi internetteki görünürlüğünüzü arttıran bir kriterdir. Kendi içinde ikiye ayrılan bu çalışmalara site içi SEO ve site dışı SEO denilmektedir. Mevcuttaki siteniz için yapacağınız bu işlemler SEO açısından oldukça önemlidir. Tabi ki doğru yapıldığı sürece…

Organik SEO, etik yöntemler uygulanarak yapılan bir SEO yöntemidir. Etik olmayan her yöntem sitenizi hızlı olarak yükseltir fakat uyguladığınız bu yöntemler bir daha geri dönülemez biçimde sitenize zarar verir. Bir daha arama motorlarında indekslenmez ve dolayısıyla ziyaretçilerinizi kaybedersiniz.

Burada anlatacağımız bu site dışı SEO yöntemleri tamamen etik olan organik SEO yöntemleridir. Size tavsiyemiz bu yöntemlerden vazgeçmeden siteniz için SEO altyapısı oluşturmanızdır.

Site Dışı SEO Yöntemleri

1-Sosyal Medya İçerikleri

sosyal medya

Bir web siteniz varsa sosyal medyada mutlaka bulunmalısınız. Site dışı SEO yöntemlerinin yapması en kolay, takibi oldukça uğraştıran bir yöntemdir. Sitenizin bulunmasını istediğiniz sosyal medya hesaplarına kaydını oluşturup içeriklerinizi ve yazılarınızı paylaşmaya hemen başlayabilirsiniz. Elbette bu kadar kolay olması yanında bir zorluğu da mevcut. Sosyal medyada sizi takip edecek bir kitleye ulaşmalı ve içeriklerini paylaşmalarını sağlamalısınız. Böylece inanılmaz bir backlink potansiyeli yakalayacaksınız.

2-Siteniz İçin Yapacağınız Backlink Çalışmaları

backlink

Bu yöntemde ise sitenizin içeriğine uygun sizden daha otoriter siteler bularak bunlar üzerinden backlink almak. Böylece sizden daha tanınmış bir site üzerinden referans almış olursunuz. Ancak bunu yaparken dikkat etmeniz gereken başta belirttiğim gibi sitenin sizden daha otoriter olması.

Bu şekilde backlink almak zordur ama aldığınız backlinkler çok değerlidir.

3-Tanıtım Ve Form Yazıları

tanıtım yazısı

Sitenize backlink almanın bir diğer yolu da tanıtım yazısı yazmak. Daha sonra bu yazıları tanıtım yazısı alan siteler üzerinden yayınlamaktır. Bu işlem için yerel rehberler ve form sitelerinden faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda bu işi yapabileceğiniz başka platformlar araştırarak backlink sayınızı arttırabilirsiniz.

4-Analiz İşlemleri

analiz

Sitenizi devamlı analiz edin. Bunun için Google araçları olan Google Search Console ve Google Analytics çok güzel analiz araçlarıdır. Mutlaka bu araçlardan ve benzerlerinden faydalanmalısınız.

5-Rakip Analiz İşlemleri

rakip analizi

Tüm bu işlemlerin yanında iyi bir SEO işlemi için rakip analizi çok önemlidir. Üstelik oldukça kolaydır. Yapmanız gereken tek şey belirlediğiniz anahtar kelimenizle Google arama motoru üzerinden bir arama yapmak. Bundan sonra karşınıza çıkan ilk beş siteyi incelemek yani analiz etmek. Hepsi bu.

Sizin de gördüğünüz gibi site dışı SEO işlemleri tamamen backlink çalışmalarından oluşmaktadır. Yapılacak olan backlink çalışmalarında, backlink sayısından çok kalitesine önem vermelisiniz. Bunun da en kolay belirleme yolu otoriter site diye tabir edilen sitelerden backlink almak. Sonuç olarak SEO bu kadar kolay ama süreklilik isteyen bir iştir. Sanırım zorluğu da buradan gelmekte.

İki Nokta Medya

İki Nokta Medya

Web tasarımı ve SEO konularında uzun araştırmalar yapmış. Web tasarımını kendine hobi edinmiş biriyim. İnsan sevdiği yolda ilerlemeli ve sevdiği işi yapmalı düşüncesiyle ihtiyacı olanlara hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Başlıkları