iki nokta medya

Responsive Tasarım Nedir?

duyarlı tasarım

Web tasarımı teknolojileri sürekli gelişiyor. Bunlardan biri responsive tasarım. Peki responsive tasarım nedir?

Türkçeye çevrildiğinde duyarlı tasarım anlamına gelen son zamanlarda popüler bir web tasarım yöntemi. Duyarlı, her platformda bilgisayar, tablet, telefon gibi cihazlarda görünüm ve kullanım tarafında bir bozulma olmadan kullanılabilen web sayfalarına denir.

Web tasarımını yapan tasarımcı duyarlı (responsive) tasarım yöntemlerini kullanarak tek bir tasarımla her platformda çalışacak bir tasarım oluşturur. Böyle bir tasarım maliyet düşürür. Her platform için ayrı ayrı tasarım sahibi olmaya gerek kalmaz. Ayrıca iyi bir tasarımla her platformda siteye kolay ve düzgün erişim sağlar.

Responsive tasarım nedir? Sorusuna biraz cevap verebildik sanırım. Neden böyle bir siteye ihtiyaç var buradaki makale size yardımcı olacaktır. Daha fazlası için yazımızın devamını okuyun lütfen.

Responsive Tasarım İçin Neler Gerekli

1-İyi bir HTML ve CSS bilgisi gereklidir

html css

Duyarlı bir tasarım yapabilmek için web tasarımı için olmazsa olmaz iki dil HTML ve CSS’tir. HTML ve CSS yardımıyla tasarımlarınızı duyarlı hale getirebilirsiniz. İlk bakışta kolay gibi gözükse de oldukça meşakkatli bir iştir. Tasarımın her noktası için ayrı ayrı işlem yapmanız gereklidir. Bunun yerine daha kolay olan diğer yöntemleri incelemenizi tavsiye ederim.

2-Duyarlı tasarım web araçları

responsive tasarım nedir

İlk yönteme göre daha kolay bir tasarım şeklidir. Bu yöntem için kullanılan en popüler web aracı Bootstrap olarak bilinir. Burada yapmanız gereken web aracına ait kütüphaneleri kullanmak hepsi bu.

Bootstrap duyarlı tasarım sağlamasının yanında ayrıca birçok hazır içerik bulundurur. Böylece tasarımlarınızı epey kolay bir şekilde oluşturmanıza yardımcı olur.

Makalemizde duyarlı bir tasarımı gerçekleştirmek için gerekli olan konulardan bahsettik. İlk bakışta karışık gelmiş olabilir. Web tasarımı ile profesyonel anlamda ilgilenmiyorsanız bu gayet normal. Ama hemen karamsar olmayın. Sizler için önerebileceğim kolayca web sitenizi yapabileceğiniz bir platform daha mevcut WordPress.

WordPress ile yapılan tasarımlarda responsive tasarım nedir gibi konuları kafanıza takmanıza gerek yok. Tüm tasarım içerikleri elinizin altında ve kod bilmenize gerek yok. Nasıl güzel değil mi? Bu konuyu başka bir makalede yazmak istiyorum. Görüşmek üzere.

İki Nokta Medya

İki Nokta Medya

Web tasarımı ve SEO konularında uzun araştırmalar yapmış. Web tasarımını kendine hobi edinmiş biriyim. İnsan sevdiği yolda ilerlemeli ve sevdiği işi yapmalı düşüncesiyle ihtiyacı olanlara hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Başlıkları