iki nokta medya

Etkileyici ve SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

seo uyumlu makale

Blog sayfalarınıza veya web sitelerinize makale yazıyor ama trafik alamıyor musunuz? SEO uyumlu makale nasıl yazılır yazımızı inceleyin.

Makale yazarlığı zor değil bilakis yazdıkça kazanılan bir beceridir. İnternet ortamında yazılan makaleler içinse hem yazılarınızda etkileyici olmalı hem de SEO için doğru işlemleri yapmalısınız. Etkileyici ve SEO uyumlu makale yazabilmek için her ikisine de eşit miktarda değer vermelisiniz. Yani hem okurlarınız için etkileyici yazılar yazabilmeli hem de arama motorları için iyi bir SEO çalışması yapabilmelisiniz.

Eğer sözcükler doğru değilse, kavramlar da doğru değildir. Konfüçyus

Sadece SEO çalışması yapılmış bir makale istenilen etkiyi veremeyecektir. Yazılarınızda insan faktörünü de göz önünde bulundurun. Bu konuyla ve SEO ile ilgili daha fazla içeriği buradaki yazımda bulabilirsiniz.

Okuyucularınıza Etkileyici Arama Motorlarına SEO Uyumlu Makale İçin

1- Etkileyici Bir Başlık SEO Uyumlu Makale İçin Gereklidir

makale başlığı

Makalenizdeki başlık ziyaretçinin ilk gözüne çarpan kısımdır. Bu sebeple başlık okunduğunda dikkat çekici olmalı, ilgi ve merak uyandırmalıdır. Ziyaretçi makale başlığını okuduğunda yazının devamını okuyup okumama kararını o an alır. Okuyucu tarafında bunu sağladıktan sonra SEO tarafında anahtar kelime yada kelimelerinizi başlık içerisinde mutlaka kullanmalısınız. Bunu yaparken cümlenin ahengini bozmamaya dikkat edin.

2-Kullandığınız Cümleler Kısa ve Anlaşılır Olsun

karmaşa

Hiç kimse uzun yazıları okumayı sevmez. Bu sebeple özellikle ilk iki paragraftaki yazılarınızı kısa tutun. Okuyucu bu paragrafları okuduktan sonra devamını okuyup okumayacağına karar verir. Size düşen bu ilk iki paragrafta okuyucunun yazının devamını okuması gerektiğini hissettirmek.

İkinci paragrafta anahtar kelimenizi mutlaka kullanın ve kalın font ile öne çıkartın. Yazınızda konu ile ilgili değerli bir söz paylaşabilirsiniz. İnsanlar bu tür özlü sözleri sever. Makalenizin giriş kısmında konuya giriş yaptıktan sonra ilgili diğer yazılarınıza link verin. Bu okuyucu tarafında yazınıza ilgi duymasa bile diğer yazınıza hızlıca ulaşmasına yardımcı olur. SEO tarafında ise size yazı içi link sebebiyle katkı sağlar.

Okuyucularınızı bilgilendirin ama ayrıca araştırmalarını sağlayın.

3-Makalenizi Maddelere Bölün

makale için liste

Bir önceki maddede söylediğim gibi insanlar uzun yazıları okumayı sevmez. Etkileyici ve SEO uyumlu makaleler yazarken yazlarınızı maddeler bölün veya listeleyin. Anlatacaklarınızı madde madde anlatmak ve beraberinde görsel kullanmak okunabilme şansınızı arttırır. Sanırım uzun cümleler kurmayın dememe gerek yok.

4-Anlamlı Görseller ile Makalenizi Destekleyin

resimler

Makalelerinizde etkileyici olabilmenin bir diğer yolu da görsellerdir. Doğru kullanılmış görseller okuyucu tarafında dikkat çeker. Her işlem gibi bunu da aşırı kullanmak okuyucuyu sıkabilir. Etkileyici makaleler için görsel kullanımına ve kullanım sıklığına dikkat edin.

5-SEO Uyumlu Makale için Anahtar Kelimeler Belirleyin

keywords kullanımı

Makalenizi hangi konuda yazmak istiyorsunuz bunu belirleyin. Daha sonra makaleniz için anahtar kelimeler bulun. Doğru anahtar kelime seçimi size SEO tarafında güzel bir trafik sağlayacaktır. Bunun için “Google’ın SEO stratejisi” yazısını okumanızı tavsiye ederim. Anahtar kelimelerinizi makalenizin akışkanlığını bozmayacak şekilde konumlandırın. Okuyucuyu etkileyen bir makale aynı zamanda arama motoru için SEO uyumlu makale olarak değer kazanmalıdır. Bunu yaparken anahtar kelimelerinizi aşırı kullanmaktan kaçının.

6-Diğer Makaleleriniz için Link Verin

pc link

Makalemizin başında bu konuya değinmiştik. Burada bahsedeceğim yazımızın sonuna diğer yazılarımıza ulaşabileceğimiz linkler eklemek. Bu yöntem çok kullanılan bir yöntemdir. Makalelerinizde bunu yapmak size okuyucu tarafında diğer makaleleriniz için kolay ulaşım sağlarken SEO tarafında artı değer katar.

7-Araştırmacı ve Yenilikçi Olun

araştırmak

Araştırmacı olun sadece okuduğunuz makalelerle sınırlı kalmayın. İnsan alışkanlıkları az da olsa değişiyor bunları belirleyin. Arama motorlarının algoritmaları her geçen gün değişmekte bunları tespit edin. Etkileyici ve SEO uyumlu makaleler için yenilikleri siz belirleyin. Sürekli yazın ve yazdıklarınızı deneyin göreceksiniz işin sonunda bazı standartları siz belirleyeceksiniz.

Makale yazmak tartışmasız herkesin doğru kuralları öğrendikten sonra yapabileceği bir iştir. Makale konunuz ne olursa olsun mutlaka bir okuyucu kitleniz olacaktır. Yazmaktan vazgeçmeyin ama ayrıca yazılarınızı bunları okuyacak kişilere ulaştırmak için de doğru makale yazımı kurallarını ve SEO için doğru yöntemleri öğrenin.

Makaleleriniz okuyucularınızda heyecan ve istek uyandırırken arama motorları için de SEO uyumlu olmalıdır.

İki Nokta Medya

İki Nokta Medya

Web tasarımı ve SEO konularında uzun araştırmalar yapmış. Web tasarımını kendine hobi edinmiş biriyim. İnsan sevdiği yolda ilerlemeli ve sevdiği işi yapmalı düşüncesiyle ihtiyacı olanlara hizmet vermekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Başlıkları